SYSTEM SUGESTII PRACOWNICZYCH

PARTNER MERYTORYCZNY NARZĘDZIA: Anna Kaczmarczyk

Co to jest System Sugestii?

System/Program Sugestii/Pomysłów Pracowniczych, System Innowacji, Program Twój Pomysł, etc. Jakiej nazwy by nie przybrało to specyficzne narzędzie, to i tak chodzi o propozycje pracowników dotyczące usprawnień miejsca pracy. Wpisuje się to znakomicie w trend ciągłego doskonalenia.

Ogólnie i idealistycznie rzecz ujmując: pracownik zgłasza swój pomysł (na piśmie lub za pomocą specjalnego programu komputerowego – drogą elektroniczną), następnie wniosek jest weryfikowany przez odpowiednie osoby, które podejmują decyzję czy dany wniosek jest faktycznie potrzebny, przynoszący wartość dodaną i możliwy do realizacji. Jeśli tak, to zostaje zaakceptowany i skierowany do realizacji. Po pomyślnych testach, pracownik dostaje za swój pomysł nagrodę (pieniądze, punkty, nagrody rzeczowe, etc.), a firma ma oszczędności dzięki temu wdrożonemu pomysłowi.

Niestety wprowadzenie a już tym bardziej sprawne utrzymanie Systemu Sugestii, nie jest  takie proste. Nie zawsze działa jak powinno i wręcz może frustrować pracowników oraz zarządzających którzy spodziewali się dzięki temu większych korzyści od samego początku.

Jak dobrze wprowadzić i utrzymać System Sugestii Pracowniczych?

1. Zaangażowanie musi wypływać od najwyższego kierownictwa.

2. Przeanalizować możliwości finansowe. Oprócz finansowania samego wdrożenia, trzeba mieć na uwadze, także stałą pozycję w budżecie na utrzymanie Systemu. Jeśli firma nie może pozwolić sobie na zabudżetowanie odpowiednich środków na ten program (na nagrody i wdrażanie pomysłów), to taki System nie ma racji bytu. Nie ma co liczyć, że od pierwszego dnia będzie to narzędzie samofinansujące się lub przynoszące tylko oszczędności i korzyści.

Podczas sprawdzania możliwości finansowych należy przemyśleć system nagród i ich wysokość – finansowe czy rzeczowe. Finansowe są wg wielu pracowników bardziej motywujące, gdyż rzeczowe nie zawsze trafią w gusta i potrzeby. Atrakcyjne nagradzanie ma bardzo duży wpływ na przetrwanie Systemu.

3. Zdobyć akceptację wszystkich działów. Przed wdrożeniem trzeba przekonać innych co do słuszność Systemu Sugestii, jakie niesie korzyści, ale też i obowiązki. Wiele działów będzie brało w tym czynny udział i nie będzie dobrze, jeśli będzie im to narzucone bez wcześniejszych rozmów.

4. Stworzyć klarowny regulamin. Powinien powstać po konsultacji z działami, które będą w to zaangażowane oraz zostać zaakceptowany przez zarząd.

Regulamin powinien:

 • być napisany prostym językiem, bez możliwości dwuznaczności w interpretacji;
 • zawierać zasady przyznawania nagród – jakie i kiedy zostają przyznane (po zaakceptowaniu czy po wdrożeniu i pozytywnych testach). Uwzględnić również sytuacje nietypowe (jeśli są one akceptowane w tym regulaminie) np. przydział punktów/nagród dla wniosku grupowego lub dodatkowe nagradzanie za samowdrożenia;
 • precyzyjnie opisywać sytuacje jakie mogą zaistnieć; rozwiązując ewentualne spory pracownicze np. gdy wnioski są powtórzone, ale inaczej zapisane etc.
 • określać wzór arkusza [rys. 1.] lub sposób wypełniania wniosku w programie komputerowym. Wniosek powinien być prosty do wypełnienia, wręcz intuicyjny. Jeśli w firmie pracuje duża ilość pracowników nie znających języka polskiego, warto zadbać o arkusze np. dwujęzyczne). Dla metody tradycyjnej – papierowej, rozważyć arkusz samokopiujący się (by pracownik miał kopię wniosku jaki złożył);
 • zawierać wzór tabeli podsumowującej wszystkie wnioski (w celu prowadzenia rejestru wniosków papierowych, jaki jest ich status i możliwości sprawdzania czy wniosek się nie powtarza);
 • opisywać archiwizację – czas i sposób przechowywania wniosków (wersje papierowe, skanowanie lub zdjęcia podlinkowane do tabel podsumowujących);
 • dla ułatwienia może zawierać przepływ dokumentu – wniosku, aby była klarowna informacja dla pracowników, kto zajmuje się wnioskiem na danym etapie. Także kto zajmuje się wdrożeniem w danych sytuacjach (rozróżnienie i podział wniosków wpływających na jakość, proces, BHP etc.);

Regulamin musi być łatwo dostępny i znany pracownikom.

Rys. 1. Przykładowy arkusz wniosku systemu sugestii.

 

5. Przeszkolić. Pracownikom trzeba przedstawić możliwości i płynące korzyści z Programu. Zapoznać z zasadami zawartymi w regulaminie. Wytłumaczyć jak wypełniać arkusz oraz co dyskwalifikuje pomysł jako wniosek. Warto przeszkolić pracowników z prostych metod rozwiązywania problemów (np. 5 Why), aby łatwiej im było zdefiniować problem i poprawnie uzupełniać arkusz wniosku.

Należy włączyć te informacje, także w szkolenia wstępne dla nowozatrudnionych pracowników.

6. Zaangażować kierownictwo. Kluczem do sukcesu przy wprowadzaniu tego typu narzędzi jest oczywiście podejście kierownictwa. Działania jak i zachowania kierownictwa mogą skutecznie zmotywować jak i zdemotywować pracowników do czynnego udziału.

7. Stworzyć możliwość łatwego składania wniosku. Wiele osób boi się spisywać swoje pomysły ze względu na ewentualną krytykę. Szczególnie własnego przełożonego, tym bardziej, jeśli musi mu wręczyć wniosek osobiście. Prostsze wydaje się składanie drogą elektroniczną. Dla tradycyjnego systemu z wnioskami na papierze, można rozważyć – skrzynki, postawione/przywieszone w miejscu ogólnodostępnym i znanym dla wszystkich. Należy pamiętać o zabezpieczeniu takich skrzynek i ich regularnym opróżnianiu.

8. Mianować osoby odpowiedzialne za System Sugestii.

Osoby te mają zadanie nadzorować zgłoszenia, oceniać, sprawdzać możliwość implementacji na podobne procesy i kontrolować realizację tych wdrożeń oraz uczciwie nagradzać.

Na początku wprowadzenia Systemu, kierownictwo może jeszcze nie być gotowe na poprawne i samodzielne ocenienie pomysłów  swojego działu.

Warto więc rozważyć powołanie komisji (uwzględnić oczywiście zapisy co do tego w regulaminie).

Ocena przez komisję jest lepsza, szczególnie gdy komisja składa się z osób z różnych działów. Powołanie takiej komisji ma przewagę, także w tym, że podczas wdrożeń może zaistnieć potrzeba aktualizacji powiązanej dokumentacji i rozdzielenie zadań po odpowiednich działach. Komisja to przedstawiciele działów, więc są od razu poinformowani, przez co wdrożenie wniosku jest sprawniejsze. Niestety organizacja pracy komisji jest trudniejsza, gdyż wymaga ustalenia konkretnego terminu, pasującego wszystkim osobom w niej zasiadającym. Przez co może wydłużać się termin rozpatrzenia wniosku – co może wpływać demotywująco. (patrz punkt

9. Pamiętać o szybkiej informacji zwrotnej odnośnie wniosku. Pracownicy mogą się zniechęcić i nie widzieć sensu pisania kolejnych wniosków, skoro nie wiedzą co dzieje się z poprzednimi. To samo dotyczy szybkości wdrażania – mogą odebrać to jako brak zaangażowania i niechęć innych działów oraz najwyższego kierownictwa.

Należy pamiętać, także o dyplomacji przy przekazywaniu opinii o odrzuceniu wniosku, aby „nie podciąć skrzydeł” i nie przerwać chęci dalszego zgłaszania pomysłów.

10. Cykliczne podsumowywać i udoskonalać Systemu Sugestii w celu weryfikacji ilości i jakości wniosków.

Warto także zadbać o atrakcyjną otoczkę całego przedsięwzięcia, jak np.:

ciekawa nazwa programu i logo, powywieszane plakaty, uroczyste nagradzanie i wywieszanie informacji o nagrodzonych. Sprawi to, że temat zawsze będzie rzucał się w oczy i pracownik nie zapomni o możliwości uczestnictwa.

Nie należy ograniczać Systemu Sugestii tylko do środowiska produkcyjnego, pracownicy biurowi, także mogą mieć świetne pomysły niosące wiele oszczędności. Niestety z systemu należy wykluczyć tych dla których usprawnianie procesów jest pracą codzienną (np. dział/osoby z: inżynierii produkcji, leanowców, kierownictwo etc.)

Jeżeli firma jest wielooddziałowa, warto umieszczać informacje o najlepszych pomysłach w intranecie. Aby była możliwość zaimplementowania na podobne procesy w innych oddziałach.

 System Sugestii to program który łatwo sparametryzować lub wręcz się prosi by wykorzystać go do oceny pracowniczej lub KPI. Lecz lepiej nie robić z tego obowiązku. Ani nie wprowadzać na siłę rywalizacji na ilość wniosków między pracownikami czy działami. Ponieważ może prowadzić to do sytuacji, że będziemy mieć dużą ilość wniosków kiepskiej jakości twórczej. Takie działania na siłę, nie wpływają dobrze na kreatywność, a wręcz mogą zniechęcać i wypaczyć program.

 Dlaczego warto mieć dobrze działający System Sugestii?

Korzyści z posiadania dobrze wdrożonego i sprawnie działającego Systemu Sugestii Pracowniczych:

 • redukcja kosztów
 • poprawa BHP
 • usprawnienie wykonywanej pracy
 • wzrost świadomości pracowników
 • rozwój i motywacja pracowników
 • poprawa komunikacji z przełożonymi i między działami
 • firma rozwija się, doskonali co wpływa na jej wizerunek

 Przegląd wniosków podczas audytów wewnętrznych, może dać nam obraz co się dzieje w dziale a nawet firmie. Często powtarzające się Wnioski np. o brakach w zabezpieczeniach BHP – może wskazywać na problemy we współpracy z tym działem etc.

Przegląd wniosków dostarcza cennych informacji od pracowników szeregowych, którzy są na pierwszej linii frontu i mają często trafne spojrzenie, dotyczące usprawnień procesowych lub organizacyjnych.

 

192 komentarze

 1. TracyFauth

  farmacie online autorizzate elenco: avanafil prezzo in farmacia – farmacia online migliore

 2. Michaelfes

  how much is wellbutrin in canada: Buy Wellbutrin XL online – how to get wellbutrin prescription

 3. Michaelfes

  neurontin 100mg cap: gabapentin best price – neurontin 500 mg

 4. Mathewsat

  Paxlovid over the counter http://paxlovid.club/# paxlovid pill

 5. Michaelfes

  buy ventolin over the counter australia: buy Ventolin inhaler – ventolin inhaler no prescription

 6. Michaelfes

  wellbutrin cost uk: Wellbutrin prescription – cheap wellbutrin online

 7. RichardCaple

  buying drugs from canada: canada pharmacy online – canada pharmacy

 8. RobertFeela

  best canadian pharmacy online: safe online pharmacy – online canadian drugstore

 9. RobertFeela

  п»їlegitimate online pharmacies india: reputable indian pharmacies – buy prescription drugs from india

 10. RobertFeela

  mexican online pharmacies prescription drugs: mexican medicine – best online pharmacies in mexico

 11. RichardCaple

  buy drugs canada: cheapest online pharmacy – online canadian pharmacy

 12. CharlesKit

  how much is 30 lisinopril buy lisinopril prinivil tabs

 13. Scottbasia

  how to get zithromax over the counter: buy zithromax canada – zithromax tablets

 14. Scottbasia

  zithromax antibiotic: buy zithromax canada – cheap zithromax pills

 15. CharlesKit

  zithromax capsules zithromax online paypal where can i get zithromax

 16. Scottbasia

  zithromax 500: zithromax z-pak – zithromax capsules

 17. Richardfon

  ed pills men’s ed pills compare ed drugs

 18. Josephclarp

  Kamagra tablets: Kamagra Oral Jelly – cheap kamagra

 19. Richardfon

  buy kamagra online usa Kamagra 100mg price Kamagra Oral Jelly

 20. Richardfon

  Levitra 20 mg for sale Levitra 10 mg best price Levitra online pharmacy

 21. Richardfon

  Vardenafil online prescription Buy Vardenafil 20mg Buy Levitra 20mg online

 22. JuliusGar

  http://kamagra.team/# sildenafil oral jelly 100mg kamagra

 23. bitcoin

  Great web site you’ve got here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays.
  I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 24. Advertising

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought
  i could also make comment due to this good post.

 25. strona

  Hi, constantly i used to check weblog posts here
  in the early hours in the break of day, for the reason that i enjoy to learn more and more.

 26. Apple

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it is really informative. I am going to watch out for brussels.

  I will be grateful if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 27. special

  Great article! That is the kind of info that are meant to be
  shared around the net. Disgrace on the search engines
  for not positioning this publish higher! Come on over and seek advice from my
  website . Thank you =)

  Here is my website; special

 28. tracfone 2022

  Hello, constantly i used to check website posts here
  early in the break of day, since i like to gain knowledge of more and more.

  Here is my site: tracfone 2022

 29. http://tinyurl.com

  Great info. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon).
  I have saved as a favorite for later!

 30. tinyurl.com

  I every time spent my half an hour to read this webpage’s articles or reviews everyday along with a cup of coffee.

 31. http://tinyurl.com/

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and
  I was wanting to know your situation; many of us
  have developed some nice methods and we are looking to trade methods with others, please shoot me an email if interested.

 32. http://tinyurl.com/2eae8lnk

  Right now it seems like Expression Engine is the preferred blogging platform out
  there right now. (from what I’ve read) Is that what you are
  using on your blog?

 33. special

  Ahaa, its good discussion regarding this piece of writing here at this
  blog, I have read all that, so now me also commenting at
  this place.

  Here is my blog: special

 34. tinyurl.com

  Remarkable issues here. I’m very happy to look your post. Thank you a lot and I’m taking a look ahead to
  touch you. Will you kindly drop me a mail?

 35. tinyurl.com

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful
  to you.

 36. tinyurl.com

  I will right away seize your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me realize so that I may just subscribe.
  Thanks.

 37. pulpsushi.com

  I’m curious to find out what blog system you have been using?
  I’m having some minor security issues with my latest blog and I’d like to
  find something more secure. Do you have
  any recommendations?

 38. bit.ly

  of course like your website but you have to check the
  spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with
  spelling problems and I to find it very troublesome to inform the truth
  on the other hand I will definitely come back again.

 39. tinyurl.com

  Greate article. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve done a fantastic job. I’ll certainly
  digg it and personally suggest to my friends.
  I am confident they will be benefited from this website.

 40. bit.ly

  I am truly happy to read this website posts which includes tons of valuable information, thanks for providing such information.

 41. tinyurl.com

  bookmarked!!, I love your website!

 42. http://tinyurl.com/y9lcxer3

  I really love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you create this site yourself? Please reply back as I’m trying to create
  my own personal website and would like to learn where you got
  this from or just what the theme is called.
  Thank you!

 43. auto approve list

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after
  I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

 44. asmr why

  I am really impressed along with your writing skills and also with the structure to your blog.
  Is that this a paid subject or did you customize it your self?
  Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s uncommon to look a
  great blog like this one today..

 45. there ps4 games

  What’s up, this weekend is nice in favor of me, as this moment i am reading this wonderful educational post here at my residence.

 46. ps4 games my

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You clearly know what youre
  talking about, why waste your intelligence on just
  posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to
  read?

 47. acai berry pills

  I am regular visitor, how are you everybody?

  This paragraph posted at this web page is really nice.

  my homepage – acai berry pills

 48. lose weight fast

  I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is
  written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You’re amazing! Thanks!

  Also visit my page lose weight fast

 49. care routine

  Definitely consider that that you stated. Your favorite
  reason appeared to be on the internet the easiest thing to take into account of.
  I say to you, I definitely get irked at the same
  time as other people think about worries that they plainly
  don’t realize about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the entire
  thing with no need side effect , other folks could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you!

  Feel free to surf to my webpage: care routine

 50. tinyurl.com

  Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some
  of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m
  definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!
  ps4 games https://j.mp/3nkdKIi ps4

 51. http://bitly.com/3yWVlmR

  A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you need to write more on this subject matter, it may not be a taboo subject but typically people do
  not discuss these subjects. To the next! Cheers!! scoliosis
  surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 52. http://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online

  I don’t know whether it’s just me or if everybody else encountering issues with your website.

  It appears as though some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please
  provide feedback and let me know if this is happening to them
  too? This could be a problem with my internet browser because I’ve
  had this happen before. Many thanks asmr https://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online asmr

 53. bit.ly

  I do agree with all the ideas you have introduced to your post.
  They are very convincing and will certainly work. Still, the posts
  are very short for novices. Could you please extend them a little from subsequent time?
  Thank you for the post. cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 54. quest bars that

  Hi there colleagues, how is everything, and what you wish for to say on the topic of this paragraph, in my view its genuinely
  remarkable for me. quest bars http://bitly.com/3jZgEA2 quest bars

 55. Wawaza Apple Cider Gummies

  I’ve been exploring for a bit for any high quality
  articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Studying this information So i am satisfied to show that I
  have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I so much definitely will make certain to do not omit this site and provides it a look on a
  continuing basis.

  Also visit my homepage – Wawaza Apple Cider Gummies

 56. scoliosis surgery where

  whoah this weblog is wonderful i like reading your posts.
  Stay up the good work! You already know, a lot of people are hunting round for this info, you can aid them greatly.

 57. asmr are

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare
  to see a nice blog like this one nowadays.

 58. bit.ly

  It’s hard to find experienced people for this subject, however,
  you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 59. asmr the

  Hmm is anyone else having problems with the images on this
  blog loading? I’m trying to determine if its a problem
  on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 60. Williamboamp

  Ради этой странице представлен ТОП самых лучших букмекерских контор России в 2021 году, которые работают легально ради территории страны, имея постоянно необходимые лицензии и документы.

  заявление

  Кривизна беттор хочет стяжать через игры любезность, деять ставки ради хорошие коэффициенты и при этом не клокотать, сколько букмекерская контора может по непонятным причинам отказать в выводе средств либо решительно заблокировать счёт. Поэтому непрерывно игроки ищут самого надёжного букмекера, с которым не будет подобных проблем. Несмотря на то, что кривизна сайт, предлагающий иметь пари, имеет приманка преимущества, некоторые всё же в большей мере выделяются над остальными. Именно таким БК стоит уделить уважение, ведь они не просто беспричинно занимают первые позиции в рейтинге. Одни букмекерские компании привлекают клиентов с посредством высоких котировок, другие приятными бонусами и фрибетами, а третьи обширной линией онлнайн ставок в интернете и другими иными способами.

 61. bit.ly

  It is perfect time to make some plans for the
  future and it’s time to be happy. I have read this post and
  if I could I desire to suggest you few interesting things
  or tips. Perhaps you can write next articles referring to
  this article. I wish to read even more things about it!

 62. Lionelrex

  Небось, стопроцентно верного рецепта «якобы выбрать лучшую букмекерскую контору в 2021 году» не существует. Который людей, столько и мнений. Суд часть, который штат оценивает компанию сообразно своим внутренним предпочтениям. Кто-то, заблаговременно только, учитывает ширину линии и глубину росписи, кому-то интересны высокие коэффициенты, употреблять и те, какой смотрит, в первую очередь, на простоту регистрации и удобство гнездиться игре чтобы официальном сайте.

  Наши аналитики постарались совместить большинство параметров и составили рейтинг лучших букмекерских контор РФ. Список, который вы найдете для этой странице, поможет вам сориентироваться ради рынке, если вы вторично новобранец в ставках и ищете надежного и долгосрочного «партнера».

  мелбет официальный сайт войти в личный кабинет

  Вторично один путь выяснить, какая букмекерская контора лучше в России – отзывы реальных пользователей. На Prosports мы публикуем мнения единственно действующих игроков. Ухватка автоматом отсеивает ботов и вымышленные аккаунты. Ликвидация зрения клиентов БК о компании – важнейший граница формирования рейтинга лучших контор, впрочем не единственный. О других факторах поговорим ниже.

 63. Frankver

  Каждая контора, входящая в топ-10 самых надежных букмекеров, славится широкой линией. В нынешних реалиях привлекательный показатель – скольконибудь десятков видов спорта в перечне. Причем, дополнительные баллы получили БК, предлагающие заключить пари на «экзотические» ради наших игроков дисциплины: предположим, флорбол, американский футбол, хёрлинг и прочее.

  Табель матча также имеет огромное значение. Лидеры рейтинга лучших букмекерских контор предлагают клиентам великое богатство вариантов для ставок. На топовые поединки они могут установить свыше тысячи рынков. Эксперты Prosports особое призрение уделяют компаниям, включающим в роспись уникальные маркеты. Непременно, их вы найдете чтобы верхних позициях нашего «хит-парада».

  пишет

  Складка Man
  Лайв – это расписание, бытность котором игроки могут стало пари соразмерно ходу матча. Сей размер ставок лучшие букмекерские конторы ставят во главу угла. Он востребован игроками, так как затем начала встречи проще предсказать ее результат. Видно события в лайве компании заблаговременно анонсируют, выделяют их в отдельную линию.

  Опричь того, лучшие букмекеры следят следовательно двумя важнейшими аспектами лайв-ставок:

  оперативности оформления сделки (для дорога успела впоследствии 1-2 секунды принять пари прежде очередного изменения коэффициента).
  организации видеотрансляции игр для официальном сайте (грех матча позволяет пользователю точнее спрогнозировать дальнейшее развитие ситуации для площадке).

 64. scoliosis surgery with

  certainly like your website but you have to check the spelling
  on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I
  to find it very bothersome to tell the truth however I
  will certainly come again again.

 65. http://t.co/RcVeItAANQ

  It’s truly a great and helpful piece of information. I’m glad that you shared
  this useful info with us. Please keep us informed like this.

  Thanks for sharing.

 66. web hosting my

  I’m gone to inform my little brother, that he should
  also pay a visit this blog on regular basis to obtain updated from most recent news update.

 67. your ps4 games

  You should take part in a contest for one of the most useful sites
  online. I’m going to recommend this blog!

 68. ps4 games my

  It’s really very complex in this active life to listen news
  on TV, so I just use internet for that reason, and take
  the newest information.

 69. on ps4 games

  Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing
  to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people
  consider worries that they just do not know about. You managed
  to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 70. your ps4 games

  I love what you guys are usually up too. This kind
  of clever work and coverage! Keep up the great works guys I’ve included you guys to
  my blogroll.

 71. Glenndet

  Slots are slots. If you’re in use accustomed to to playing them in a brick-and-mortar casino, you’re not prevailing to comprise any impose on adapting to their online cousin. The activity is the uniform: insert your small change, finest your paylines and conk the pivot button to bet.

  What you intention attend to, granting, is that the online fit games are more convenient. It takes mere seconds to swap machines, and you don’t imperturbable have planned to worry alongside someone hogging a nice machine, acting nasty (bacchanalia) or blowing smoke in your face. You can composed swap casinos if you fundamental to. Online casinos are also cheaper to deposit to, and you can be occupied in in behalf of unstinting if you’re not passive to pit oneself against with money.

  pch slots

  The davy jones’s locker line? Online slots are like brick-and-mortar slots in nearing every way, with additional benefits. If you’re a adherent of these money-sucking machines, then we recommend giving their online counterpart a shot. But chief, start with this page. Learn all round all the numerous games you can play.

  Our plat also offers sections after online players. We put up for sale 10,000+ extricate pigeon-hole games. The able games period includes some of the best made slots for the purpose online players and all of the games load instantly in your browser. You longing also decide sections relating to where to play 3D slots, steep limit and rude limit games (such as penny slots) as comfortably as real bills sites. If you have any questions, like be aware unshackled to contact us.

 72. gamefly for

  It’s going to be finish of mine day, but before end I am
  reading this wonderful piece of writing to improve my knowledge.

 73. bitly.com

  Have you ever considered about including a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.

  Nevertheless just imagine if you added some great graphics or
  video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this website could undeniably be one of
  the best in its field. Superb blog!

 74. tinyurl.com

  Article writing is also a fun, if you be familiar with
  afterward you can write otherwise it is complex to write.

 75. tinyurl.com

  I am genuinely thankful to the holder of this web site who has shared this
  enormous paragraph at at this time.

 76. j.mp

  Appreciating the persistence you put into your website and in depth information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old
  rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m
  adding your RSS feeds to my Google account.

 77. http://tinyurl.com/

  Now I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over again to read additional news.

 78. http://bitly.com/2VMfEW8

  I am curious to find out what blog system you’re
  working with? I’m having some small security issues
  with my latest site and I’d like to find something more safe.
  Do you have any recommendations?

 79. tinyurl.com

  Yes! Finally something about a.

 80. tinyurl.com

  Hello, this weekend is fastidious in support of me, for
  the reason that this moment i am reading this impressive educational post here at my house.

 81. Salina

  Great info. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve saved it for later!

 82. Green Leaf Hills

  I wanted to follow up and allow you to know how , very much I loved discovering your web blog today.
  We would consider it a real honor to work at my company and be able to
  utilize tips provided on your site and also be a part of visitors’ comments like this.
  Should a position connected with guest article author become offered at your end,
  please let me know.

  Feel free to surf to my website – Green Leaf Hills

 83. ViagRx Reviews

  I’d like to find out more? I’d want to find out some additional information.

  My homepage ViagRx Reviews

 84. Milford

  What’s up everybody, here every person is sharing these kinds of experience, therefore it’s pleasant to read this
  blog, and I used to pay a visit this website every day.

 85. http://www.consulenzaleonardo.com/

  We still can not quite believe that I could become one of those reading
  through the important guidelines found on your blog. My family and
  I are sincerely thankful for the generosity and for presenting me the chance to pursue our chosen profession path.
  Thanks for the important information I acquired from your web page.

  My homepage; http://www.consulenzaleonardo.com/

 86. https://www.diablo.moe/

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really
  informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if
  you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Visit my blog :: https://www.diablo.moe/

 87. websitekan.com

  After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the same comment.

  Perhaps there is a way you are able to remove me from
  that service? Cheers!

  My website: websitekan.com

 88. tinyurl.com

  Heya i am for the first time here. I came across
  this board and I find It really useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you helped me.

 89. free dating sites the

  Excellent way of describing, and fastidious article to get information concerning my
  presentation topic, which i am going to present in university.

 90. frun-test.sakura.ne.jp

  Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, nice written and come with almost all vital infos.
  I’d like to see extra posts like this.

  My page … frun-test.sakura.ne.jp

 91. for scoliosis surgery

  Why people still use to read news papers when in this technological world everything
  is available on net?

 92. surgery scoliosis an

  Hey outstanding blog! Does running a blog like this require
  a large amount of work? I’ve no expertise in computer programming but
  I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, if you have any suggestions or techniques for new
  blog owners please share. I understand this is off topic however I
  simply had to ask. Thank you!

 93. free dating sites on

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire
  someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog
  and would like to find out where u got this from.
  thanks a lot

 94. berita bola terkini

  This is my first time pay a visit at here and i am genuinely pleassant to read all at one place.

  Stop by my web site :: berita bola terkini

 95. dating sites or

  What’s up, this weekend is good in support of me, because
  this moment i am reading this impressive informative
  article here at my home.

 96. frun-test.sakura.ne.jp

  These are genuinely enormous ideas in concerning blogging.

  You have touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.

  Take a look at my site :: frun-test.sakura.ne.jp

 97. a dating sites

  I just like the helpful info you provide to your articles.

  I will bookmark your blog and check once more here frequently.
  I’m slightly certain I will be told plenty of new stuff proper
  here! Good luck for the next!

 98. bbs.yunweishidai.com

  Greetings! I’ve been following your blog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you
  a shout out from Humble Tx! Just wanted to mention keep up
  the fantastic job!

  Here is my web-site … bbs.yunweishidai.com

 99. and asmr

  What’s up all, here every one is sharing these experience,
  thus it’s good to read this web site, and I used to go to see this web
  site all the time.

 100. mpc-install.com

  That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very accurate info? Thanks for sharing this one.
  A must read post!

  Feel free to surf to my page … mpc-install.com

 101. lovegamematch.com

  I?m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that?s equally educative and interesting,
  and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something which too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy I found this in my search for something concerning this.

  Feel free to visit my web page :: lovegamematch.com

 102. grazebo.com

  These are actually wonderful ideas in on the
  topic of blogging. You have touched some good factors here.
  Any way keep up wrinting.

  my blog … grazebo.com

 103. shihan.com.ru

  I love looking through an article that can make people think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

  My homepage; shihan.com.ru

 104. http://chengdian.cc

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so
  I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.

  Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d certainly appreciate it.

  Feel free to visit my webpage: http://chengdian.cc

 105. grazebo.com

  I quite like reading an article that can make
  people think. Also, thanks for permitting me to comment!

  My page grazebo.com

 106. https://6869milesoflove.tumblr.com/

  free dating sites
  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it
  or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a
  little bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  A great read. I will definitely be back. free dating
  sites

 107. grazebo.com

  Wohh just what I was looking for, appreciate it for putting up.

  my web blog: grazebo.com

 108. tanhua666.com

  Some genuinely nice and utilitarian info on this site, as well I believe the design contains great features.

  Also visit my webpage: tanhua666.com

 109. https://grazebo.com/viewtopic.php?id=11783

  I wish to show some thanks to this writer just for rescuing me from this particular difficulty.
  Because of checking throughout the internet and getting proposals
  which were not helpful, I assumed my entire life was over.
  Being alive devoid of the solutions to the difficulties you have solved all through
  your review is a critical case, as well as the kind that could have in a negative way affected
  my entire career if I hadn’t come across your web page.
  Your main talents and kindness in playing with every part was
  important. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a stuff
  like this. I can at this point look forward to my future.
  Thanks so much for your impressive and result oriented help.
  I will not be reluctant to propose your web sites to anybody who will need guidelines about this topic.

  My page :: https://grazebo.com/viewtopic.php?id=11783

 110. www.wangdaitz.com

  Wow, awesome blog structure! How long have you been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The total look of your website
  is great, as well as the content material![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I
  just couldn’t go away your site prior to suggesting that I extremely loved the usual info an individual supply on your guests?
  Is gonna be back regularly to inspect new posts.

  Also visit my site :: http://www.wangdaitz.com

 111. https://kebe.top/

  We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable information to work on.
  You’ve performed a formidable activity and our whole group shall be grateful to you.

  Also visit my web-site … https://kebe.top/

 112. grazebo.com

  Wow, fantastic blog format! How long have you ever been blogging for?

  you make blogging look easy. The full look of your website is great,
  as neatly as the content!

  My web page :: grazebo.com

 113. kebe.top

  Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do
  some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear
  from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely
  out there.

  Here is my homepage – kebe.top

 114. Darrell

  Hi! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts.

  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?

  Thanks for your time!

 115. mega888-my.com

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your new updates.

  Review my blog post – xe88 for ios (mega888-my.com)

 116. grazebo.com

  There is obviously a bunch to identify about this. I believe you made certain good points
  in features also.

  my web site: grazebo.com

 117. Becky

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone
  4! Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the excellent work!

 118. Kristi

  This paragraph gives clear idea in favor of
  the new people of blogging, that truly how
  to do blogging and site-building.

 119. bit.ly

  scoliosis
  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. Numerous
  people will be benefited from your writing. Cheers!
  scoliosis

 120. bitly.com

  scoliosis
  Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog
  article or vice-versa? My site goes over a lot of the same topics
  as yours and I feel we could greatly benefit from each
  other. If you might be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
  scoliosis

 121. asmr an

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our argument
  made at this place.

 122. but asmr

  Remarkable! Its truly remarkable piece of writing,
  I have got much clear idea on the topic of from this piece of writing.

 123. j.mp

  I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a
  quick visit this weblog on regular basis to take updated from latest news update.

 124. our asmr

  I think this is one of the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But want to remark on few
  general things, The web site style is wonderful, the articles
  is really excellent : D. Good job, cheers

 125. gamefly where

  Thankfulness to my father who stated to me regarding this web site, this weblog is in fact awesome.

 126. with asmr

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites
  for about a year and am anxious about switching to another
  platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 127. asmr our

  What’s up, its good piece of writing regarding media print, we all
  be aware of media is a wonderful source of information.

 128. asmr off

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the
  net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely
  get annoyed while people think about worries that they plainly don’t know
  about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 129. gamefly is

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people in this particular topic,
  but you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 130. 0mniartist

  I’m now not sure the place you’re getting your
  information, but great topic. I needs to spend some time studying much
  more or figuring out more. Thank you for fantastic information I was in search of this information for my mission. asmr 0mniartist

 131. tinyurl.com

  Hey very interesting blog!

 132. web hosting

  Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I’m attempting to find
  things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 133. web hosting

  Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 134. http://tinyurl.com/

  Hello! I simply would like to give you a huge thumbs up for the
  excellent information you have got here on this post.

  I’ll be returning to your blog for more soon.

 135. ps4 games

  I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I
  am a user of net so from now I am using net for content, thanks to web.

 136. j.mp

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!
  ps4 games 185413490784 ps4 games

 137. j.mp

  Great items from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you’re just
  too wonderful. I actually like what you have got
  right here, really like what you are stating and the way wherein you assert it.
  You make it entertaining and you continue to
  take care of to stay it smart. I can not wait to read much more from you.
  This is actually a tremendous site. games ps4 allenferguson games ps4

 138. web hosting

  I used to be able to find good advice from your blog articles.

 139. tinyurl.com

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative
  in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 140. tinyurl.com

  It’s impressive that you are getting ideas from this post
  as well as from our discussion made here.

 141. cheap flights

  I know this site presents quality dependent articles or reviews and extra
  stuff, is there any other website which presents such stuff in quality?

 142. cheap flights

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t
  appear. Grrrr… well I’m not writing all
  that over again. Regardless, just wanted to say wonderful
  blog!

 143. cheap flights

  Hello, just wanted to mention, I liked this article.
  It was funny. Keep on posting!

 144. cheap flights

  I think the admin of this web page is truly working hard for
  his web page, because here every data is quality based stuff.

 145. Piotr

  Dobre propozycje zmian pochodzące z tzw „linii frontu” są wartością samą w sobie.
  Dziękuję za zebranie i przedstawienie korzyści wynikających z wdrożenia systemu sugestii i za wzór arkusza zgłoszenia pomysłu.

 146. Olimpia

  Artykuł ciekawy i praktyczny. System sugestii to bardzo dobry element systemu doskonalenia. Komisja składająca się z przedstawicieli różnych działów jest bardzo istotna.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. gay chat line - gay online chat https://gayinteracialchat.com/
 2. transcript of a man's first gay chat - gay chat cam random https://free-gay-sex-chat.com/
 3. gay chat ca, - gay pnp freegay chat denver https://gaymusclechatrooms.com/
 4. gay chat safe - gay chat rooms no registration needed https://gaychatnorules.com/
 5. free nc gay chat rooms - free gay chat 803 area code https://gayphillychat.com/
 6. gay phone chat lines with free trials - gay chat safe https://chatcongays.com/
 7. sex chat gay - gay sex chat simulator https://gay-live-chat.net/
 8. gay webcam chat sites - nipples gay chat https://gaychatspots.com/
 9. gay chat rooms free in illinois - gay chat line https://gaychatcams.net/
 10. dick.net gay chat - gay chat city https://newgaychat.com/
 11. 2whichever - 3chiefest

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *