Drobne kroki są najważniejsze

Drobne kroki są najważniejsze

Drobne kroki są najważniejsze! Taką dewizę mam okazję weryfikować codziennie i zdecydowanie się ona sprawdza. Ciebie też zachęcam do jej stosowania. W przeciwieństwie do radykalnych zmian drobne usprawnienia mogą być realizowane codziennie przez wszystkich członków zespołu.

KAIZEN, czy KAIZEN ?

Zmiany radyklalne prowadzone są w konwencji projektowej, zminay drobne, to podstawa KAIZEN. I tu drobna, ale ważna uwaga. Jako KAIZEN często rozumiemy zarówo drobne usprawnienia wynikajace z programu sugestii pracowniczych, jak i całotygodniowe warsztaty skoncentrowane na poprawie jednego wyznaczoneo obsazru.

Bez względu na to, który z tych aspektów jest teraz dla Ciebie ważny, oba są doskonałm sposobem na doskonalenie.

Duże projekty

Duże projekty i zmiany wymagają większych zasobów, uzgodnień, czasu. Jako, że w naszej działalności nie możemy zatrzymywać codziennego biznesu firmy, bardzo często zdarza się, ze duże projekty są zatrzymywane lub opóźniane. Nie wynika to z czyjejś złej woli, ale właśnie z dostępnych ograniczoności zasobów.

DYNAMIKA ZESPOŁU. Duże projekty to także przesunięcie sukcesu w czasie. Oznacza to, ze cały zespół musi wiele dni/miesięcy pracować, przechodzą standardową krzywą od zniechęcenia po frustrację i tylko doświadczony lider projektu jest w stanie poradzić sobie z dynamiką zespołu i kierować cały zespół na właściwe tory.

RYZYKO. Drobne kroki ograniczają ryzyko popełnienia błędu lub błąd ten radykalnie zmniejszają.

REZULTAT. Często pracując nad usprawnieniami musimy przekonać pracowników firmy lub także zarząd, że to co robimy ma sens. Lepiej pokazać mniejszy efekt za tydzień, niż duży po kilku miesiącach.

KOREKTA KURSU. Może się okazać, że droga, którą wybrałeś musi zostać skorygowana. Dużo łatwiej taką korektę przeprowadzić gdy realizujesz drobne kroki.

ELASTYCZNOŚĆ. Biznes się zmienia. Mogą też zmieniać się Twoje priorytety.

Dlatego zapamiętaj! Drobne kroki są najważniejsze! 

Więcej:

Gemba.Kaizen