Pomysły - gdzie ich szukać ?

Pomysły – gdzie ich szukać ?

Pomysły na usprawnienia są wokół nas. Jak znaleźć pomysły na usprawnienia lean ? Odpowiedź na pytanie gdzie szukać pomysłów jest stosoukowo prosta. Wszędzie w okół nas są procesy, które wymagają doskonalenia. Faktycznie kłopot polega na tym aby je dostrzec.

Zwykle w takich wypadkach zachęcam firmy, które rozpoczynają dopiero przygodę z lean do jednodniowych warsztatów „Naucz sę widzieć”. Przeprowadź u siebie taką sesję na bazie swoich doświadczeń, zobaczysz jak fajne efekty uzyskasz!

Warsztaty te mają taką zaletę, że pozwalają ich uczestnikom mówić tym samym jezykiem. Jest to też dla Ciebie doskonały moment aby przekonać zespół o tym, że warto stosować lean na codzień.

Kłopot zatem polega jedynie na tym, jak rozpoznać straty, a następnie jak masz wybrać procesy lub straty, którymi powinienieś się zająć w pierwszej kolejności!

To już zależy od konkretnej sytuacji w firmie, nie mniej na pewno warto zawsze rozpocząć od eliminacji nadprodukcji. Ważne abyś nadprodukcję rozumiał nie tylko jako wynik procesu produkcyjnego w fabryce, ale także jako wynik procesów administracyjnych. Zbyt dużo „wyprodukowanej” dokumentacji też jest stratą

Więcej o stratach przeczytasz tutaj

Zatem pomysły są w Gemba i tam dostrzeżesz zawsze wszelkie marnotrawstwo. 

Praktycznie

Jeżeli kompletnie nie wiesz jak zacząć, to polecam Ci po prostu wyjść na halę i stanąć w jednym miejscu. Następnie „nic nie rób” i obserwując ludzi oraz przepływy. W takich sytuacjach z reguły ujawniają się wszystkie zaburzenia rytmu pracy, które można stosunkowo łatwo wychwycić.

Jeżeli zależy Ci na bserwacji stanowiska pracy, zacznij od obserwacji ruchów samego  pracownika.

Zaawanasowane

Jeżeli masz odpowiednie doświadczenie, to najlepiej jest przeprowadzić Mapowanie Strumienia Wartości. W trakcie takiego mapowania definiujesz procesy, które wymagają poprawy.

Warto przeczytać:

Naucz się widzieć