Lean upadł. Jak znów zacząć? Co poradziłby Pan, gdy firma wdrażała już narzędzia Lean, ale nie stały się one codziennymi metodami pracy. Lean upadł. Jak zacząć ponownie?

W takim wypadku musisz zastanowić się nad przyczyną wcześniejszego niepowodzenia.

Często niepowodzenia, które miałem okazję analizować, wiązały się z tym, że zarząd nie był zainteresowany wdrożeniem. Korporacja narzuciła zadanie do realizacji i do „środy” trzeba zaraportować wykonanie.

Sprawdź zatem, czy zarządowi faktycznie zależy na wdrożeniu LEAN. Przykład zawsze idzie z góry. Problem polega na tym, ze w 90% przypadków najwyższe kierownictwo nie daje przykładu własnym działaniem, a ogranicza się do delegowania zadań.

Przyczyną bywają też sytuacje w których pracodawca wysyła młodą osobę na jednodniowe bezpłatne szkolenie i oczekuje od niej wdrożenia LEAN. Pamiętaj, że nie nauczysz się nawet podstaw lean z jednego szkolenia, bo to nie o to w tym chodzi. Aby skutecznie wdrożyć lean musisz wiedzieć co, jak i kiedy, a także dlaczego należy wdrożyć.

Zdarzało mi się także widzieć jak lean upadł i  skutki wdrożeń prowadzonych przez ambitnych konsultantów z książką w ręku. Pamiętam takie zdarzenie, gdy w trakcie jednego z wdrożeń miałem inne zdanie niż jeden z konsultantów. Nazajutrz przyszedł do mnie z książką i stwierdził, że „w niej nie jest tak napisane”.. Cóż, być może nie da się zawrzeć LEAN w jednej książce.

Więcej szczegółów na temat od czego zacząć znajdziesz w książce, ale nie opieraj się tylko na niej! Przede wszystkim ważny jest zdrowy rozsądek!

Natomiast też bardzo ważne jest Twoje doświadczenie. Jeżeli nie czujesz się pewnie, ważne abyś w trakcie wdrożenia miał wsparcie zewnętrzne. Tylko jedna uwaga. Żaden konsultant nie wdroży lean za Was. Może pomóc, doradzic, wskazać drogi, szkolić zespoł, natomiast odpowiedzailność leży po Waszej stronie.

Zatem jeżeli stoisz przed pytaniem: Lean upadł. Jak znów zacząć? przede wszystkim zastanów się jakie były przyczyny wcześniejszego niepowodzenia. Wykorzystaj je jako lekcję na przyszłość!

Warto przeczytać:

Krzysztof Dobrowolski

Radek Drzewiecki