Jakie dla Ciebie jest najważniejsze narzędzie Lean opisane z tych w Twojej książce?

Najważniejsze narzędzie

Najważniejsze narzędzie

Najważniejsze narzędzie jest zawsze to samo. Najważniejsi są ludzie, a każde INNE narzędzie jest najlepsze w innej sytuacji.

Zwróć uwagę, że w zależności od tego na jakim etapie rozwoju jest Twoja organizacja, to będą Ci potrzebne inne narzędzia. Myślę też, że warto abyś pamiętał, że to nie narzędzia są najważniejsze, ale kultura lean, którą tworzą właśnie ludzie.

Narzędzi będziesz używał jako środka do osiągnięcia konkretnego celu. Oczywiście musisz też wiedzieć jak je stosować. Zatem, to nie narzędzie jest najważniejsze.

Na jednym  z rysunków w mojej książce przedstawiam różne rodzaje aut. To chyba oddaje ducha tego co mam na myśli. Każde auto jest świetne, ale innego użyjesz do wyścigów, innego do poruszania się po mieście, a  innego do przeprowadzki. Tak jest i z narzędziami.

LEAN NIE DZIAŁA

W zależności od tego na jakim etapie jest Twoja firma, należy użyć różnych narzędzi. Zwróć też uwagę, że właśnie dużo zależy od tego jakich narzędzi użyjesz i w jakiej sekwencji.

Z pewnością wiesz, że każda organizacja oparta na zasadach lean powinna wdrożyć system ssący jako jedną z 5 zasad lean.

Jednak zwróć uwagę, że wprowadzenie systemu supermarketów oraz systemu kanban, przy niestabilnych procesach spowoduje konieczność powiększenia zapasó magazynowych, a nie ich zmniejszenie. Spotkasz się zatem ze słusznymi pytaniami. No jak to mamy kanban i większe zapasy ?

Jedyny logiczny wniosek w przypadku takiej  jest taki, że lean nie działa. Z tym, że jest to wniosek błędny. Po prostu zastosowane narzędzie nie odpowiadało stopniowi rozwoju organizacji. BYło wdrożone zbyt wcześnie.

Warto przeczytać:

LEANCENTER