Jak zacząć transformację LEAN?

tak jak często zdarza się w szkole czy na uczelni, każdy prowadzący uważa, że to jego „przedmiot” i podejście jest najwłaściwsze, tak i w świecie LEAN spotkasz konsultan`tów, którzy uważają, że ich podejście jest jedynym słusznym! Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną ścieżkę transformacji, powinieneś zapoznać się z różnymi spojrzeniami na ten temat!

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, napisz do mnie: jacek<@>kanban.pl

Pamiętaj, że sama transformacja nie jest prosta i wymaga strategicznego podejścia oraz znajomości nie tylko samego LEAN, ale także Twojej firmy. Dlatego po pierwsze żaden konsultant zewnętrzny nie przygotuje dla Ciebie Twojej własnej Strategii bez wstępnego audytu, a po drugie strategia to jest coś, co prowadzi Twoją firmę ku przyszłości, zatem musi być przygotowana bardzo starannie z uwzględnieniem całej strategii firmy oraz jej celów. Nie możesz jej zmieniać co roku!

TWI zawsze powinno być początkiem transformacji Lean.

Jakiś czas temu prowadziłem ciekawą dyskusję z wdrożeniowcami TWI na temat tego od czego zaczyna się transformację LEAN. Nie chcę abyś po przeczytaniu tego artykułu wyszedł ze 100% pewnością kto ma rację, ale celem moim jest zwrócenie Ci uwagi na różnice zdań w środowisku lean i żebyś sam, na podstawie swoich doświadczeń wypracował własne stanowisko. Jestem przekonany, że to będzie dla Ciebie większa wartość niż poparcie w tej dyskusji jednej ze stron!

Krótko, czym jest i na czym polega TWI. Akronim TWI oznacza Training Within Industry i koncentruje się na ekstremalnie ważnym aspekcie LEAN jakim jest praca standaryzowana oraz wykorzystaniu standardów do doskonalenia organizacji. Czasami może nie być dla Ciebie jasne czym się różni praca standaryzowana od standardu, ale to już temat na inny artykuł. Na razie ważne, że wiesz czym jest standard, i że jest podstawą doskonalenia. Inaczej mówiąc bez standardów nie ma mowy ani o LEAN ani o doskonaleniu organizacji.

No waśnie, jest to bardzo ważny element i koledzy są zagorzałymi zwolennikami tezy, że transformacja lean zaczyna się od TWI.

Zanim przejdziesz dalej, zastanów się proszę i wyrób sobie swoją własną początkową opinię. Wiesz przecież czym jest standard, jak się go stosuje i dlaczego jest taki ważny, tym bardziej w procesie przekazywania wiedzy!

—– ZASTANÓW SIĘ I DOPIERO PRZEJDŹ DALEJ ——–

Najważniejsze abyś sam wyrobił sobie pogląd  jak zacząć transformację LEAN

TWI to standaryzacja pracy, a standaryzacja pracy jest fundamentem domu Toyoty.

Wyjdźmy od założenia przedstawionego przez kolegów, że to właśnie TWI jest początkiem transformacji LEAN. Przyjmując takie podejście twierdzimy, że transformację rozpoczynamy od standaryzacji pracy.

I tu chyba dochodzimy do sedna sprawy, ponieważ to, że standaryzacja jest fundamentem, myślę, że zgodzimy się wszyscy.. jednak to, że jest to fundament, nie oznacza, że od tego zaczyna się transformację!

Ponieważ Koledzy posłużyli się odniesieniem do domu Toyoty, pozostańmy przy przykładzie związanym z budową domu. Sądzę, że dzięki temu każdy z nas będzie w stanie zrozumieć różnicę podejść.

Standard to fundament, zatem poprzez analogię możemy stwierdzić, ze budowę domu rozpoczynamy od fundamentu. I pewnie część z nas się z tym twierdzeniem zgodzi. Jasne, ale co to oznacza w praktyce ? Ni mniej nie więcej to, ze właśnie wstajesz zza komputera i idziesz budować fundamenty domu.

Czujemy chyba intuicyjnie, że tak to nie wygląda.

Zatem, jak zacząć transformację LEAN? Początkiem transformacji LEAN jest zawsze zmiana sposobu myślenia

Zastanówmy się. Czy na pewno budowę domu rozpoczynamy od wzniesienia fundamentów ? Wyobraź sobie minę swojej żony, gdy rozradowany informujesz ją o tym fakcie 😊.

Wracając do tematu.

  • Zapewne zanim zaczniesz stawiać fundamenty swojego domu, musisz temat uzgodnić z partnerką. Tak samo jest w firmie, nie da się rozpocząć transformacji LEAN bez uzgodnienia tego z zarządem i dyrektorami poszczególnych obszarów. Bez zgody wszystkich (przepraszam za słowo) Interesariuszy wdrożenie utknie
  • Podobnie, zanim zaczniesz stawiać fundamenty domu musisz udać się do architekta, aby zaprojektował Ci Twój wymarzony skrawek świata. Podobnie z transformacją LEAN, musisz przygotować plan działania, kroki milowe, wybrać obszary pilotażowe – czyli wstępną dokumentację transformacji
  • Przy budowie domu musisz także zdecydować, czy wynajmiesz ekipę budowalna, czy będziesz budował systemem gospodarczym. Jeśli się na tym znasz i nie zależy Ci specjalnie na czasie, system gospodarczy na pewno się sprawdzi i obniży koszty. W innym przypadku ponosisz ryzyko. Dokładnie tak samo jest w transformacji LEAN. Musisz przed postawieniem fundamentów zdecydować się sam je będziesz stawiał, czy poprosisz o wynajęcie ekipę (konsultantów zewnętrznych).
  • Kto wie, może także będziesz musiał zaplanować pozyskanie środków finansowych na budowę swojego wymarzonego domu ? Podobnie w transformacji LEAN, firmy muszą mieć przygotowany, zaplanowany odpowiednio wcześniej budżet

Życie, także firm, bywa skomplikowane i obawiam się, że nie można dać tak jednoznacznie prostej recepty od czego zacząć transformację. Gdyby tak było, to nie byłoby tylu nieudanych wdrożeń! Każda firma jest inna, zatem i każda transformacja jest inna!

Więcej dowiesz się z książki

Czyli jednak zmiana sposobu myślenia ?

Moim zdaniem zdecydowanie tak! Nie zaczynaj transformacji od wdrażania standardów! Najpierw przekonaj innych, ze LEAN to droga, którą chcecie wszyscy podążać. Dopiero po osiągnięciu porozumienia, macie szansę na udane wdrożenie!

Ja ze swojej strony zachęcam Cię do rozpoczęcia od tematów:

  • Lean w strategii Twojej organizacji
  • Nucz się widzieć (Learn to see)
  • DVM/SFM (jako element przywództwa)
  • Policy Deployment (Hoshin Kanri)

Tak mi właśnie przyszło do głowy.. może przynajmniej część wdrożeń nie udaje się, ponieważ zaczynamy od tworzenia standardów, a nie od zmiany mentalności ? Ciekawy jestem co Ty o tym sądzisz!

Warto przeczytać:

LEANTRIX

LEI POLSKA

Zachęcam Cię do dyskusji! Poglądy i treści zawarte w powyższym artykule powstały wyłącznie na podstawie mojego doświadczenia. Ty, mając inne doświadczenie, masz też inną perspektywę, którą chętnie poznam!

z leanowskim pozdrowieniem!
Jacek Kukiz