Mentoring w lean

Mentoring

Co w LEAN jest najtrudniejsze do wdrożenia? Od czego zacząć wdrażanie aby nie popełnić błędu?

Zwykle w przypadkach, z którymi miałem do czynienia najtrudniejsze do wdrożenia było zrozumienie, że Lean to sposób myślenia i postrzegania otoczenia. Często ludzie myślą, że najważniejsze są narzędzia, a to nie jest prawda.

Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, gdzie „działania Lean” były kolejnym z wielu zadań jakie zostały przekazane do realizacji. Zadań, które zostały po prostu dodane do rozkładu dnia pracy operatorów, kierowników, dyrektorów. Zatem co w takiej sytuacji jest najtrudniejsze do wdrożenia ?

Jeżeli wykonujesz coś dodatkowo, poza swoim zwykłymi obowiązkami, to na pewno wszytko będzie trudne. Z prostej przyczyny. Nie będziesz miał czasu do realizacji kolejnychh zadań, a dodatkowo nie będziesz miał do nich przekonania. No tak, ale to nie jest lean!

Zadania dodatkowe

Traktowanie lean jako aktywności dodatkowych jest błędem, który mści sie bardzo szybko. Pracownicy nie dostrzegają w takich zadaniach sensu ponieważ nie pzrynoszą one oczekiwanych efektów.

Zatem moim zdaniem, wdrożenie najlepiej jest zacząć od zastanowienia się „po co nam Lean”. Ważne jest aby każdy, (na początek zarząd) rozumiał DLACZEGO lean jest elementem niezbędnym.

Jeżeli zarząd firmy jest przekonany do lean, to jest to klucz do sukcesu wszelkich dalszych działań. Zatem podsumowując zawsze należy zacząć do przekonania zarządu firmy, a następnie kierowników i liderów.

A błędy będą się zdarzać zawsze. Nie unikniemy ich. Należy je tylko wykorzystać by na ich podstawie wyciągać wnioski na przyszłość.

Zachęcam Cię do zapoznania się z Mentoringiem w lean, a dodatkowo jeden z rozdziałów ksiażki też jest poświęcony temu tematowi

Mamy ISO

Kilka razy spotkałem się też ze stwierdzeniem, „lean nam jest niepotrzebny, mamy przecież ISO”. Tak, czasami takze i takie argumenty padają. W takim wypadku zapewne już sam wiesz co jest najtrudniejsze do wdrożenia. Dokładnie. Zmiana sposobu myślenia.

Na szczęscie nikt nie powiedzaił, ze nasza praca jest łatwa! Witaj w zespole!

Warto przeczytać:

Leanjestdlaludzi