Idź i zobacz w Gemba

Idź i zobacz w Gemba

Idź i zobacz w GEMBA. Nie da się prowadzić usprawnień zza biurka. Dotyczy to nie tylko liderów lean, ale także inżynierów oraz kierownictwa! Nie uwierzysz jak, ciężko czasami jest przekonać Kolegów do przebywania na hali produkcyjnej.

Gemba to podstawa, tam dzieje się wszytko to co jest najważniejsze, dlatego tam nalezy szukać przyczyn i tam należy prowadzić usprawnienia.

Oczywiście gemba to nie tylko produkcja, to każdy obszar, gdzie wykonywana jest praca tworząca wartość w rozumieniu lean. Dla kolegów z księgowości może to być ich biurko.

Przykładowo, jeżeli organizujesz warsztaty ze standaryzacji pracy w controllingu, niech to nie będzie ala konferencyjna, ale dział kontrolingu. Oczwiście część zadań możesz wykonać w sali konferencyjnej, ale nie wszytko będzie możliwe.

Aby mieć własciwy obraz sytuacji pomiary czasu, diagram spaghetti musisz obserwowac na zywym organiźmie. Dlatego też przy warsztatach z zakresu przepływów wewnętrznych nie da się diagramu spaghetti przygotować zza biurka. Musisz być „cieniem operatora”.

Własciwa obserwacja w Gemba jest kuczem.

Przykład z  życia. Kierownik magazynu zgłasza potrzebę zatrudnienia większej liczby osób oraz wynajęcia większej liczby wózków widłowych. W trakcie warsztatów okazuje się, że magazynierzy operują w tym samym czasie w wąskim korytarzu, blokując się wzajemnie.

Nie będąc w Gemba nie jesteś tego w stanie zaobserwować. Okazało się, ze wystarczy zmiana organizacyjna aby.. zrezygnować z wynajmu jednego wózka!

Lean to doskonalenie poprzez eliminowanie marnotrawstwa. Marnotrawstwo czy też starty , eliminujemy w miejscu ich powstawania.

Dlatego nie możesz siedzieć przy biurku, dlatego idź i zobacz w GEMBA.

Co to jest GEMBA: 

PRODUKCJA. Dla działów produkcyjnych GEMBA to stanowisko robocze, linia, gniazdo produkcyjne. Często jedna maszyna, na której obecnie prowadzicie warsztaty, a takze moze to być cały obsazr.

ADMINISTRACJA. Dla działów administracyjnych, GEMBA to biurko – miejsce wykonywania pracy, tak, Gemba to nie zawsze maszyna, to po prostu miejsce gdzie wykonuje się bierzące zadania.

USŁUGI. Dla firm usługowych GEMBA to miejsce świadczenia usług. Może to być zarówno budynek Twojej firmy, jak i stanowisko u klienta, wszytko zalezy od specyfiki twojej firmy

Jak usparwniać poszczególne procesy, dowiesz się z książki

Warto przeczytać:

leanpassion.p